Unekvaliteedi olulisus tervislikul kaalulangetamisel

Suurema osa elust ma olen olnud ööinimene.
Täiesti tavaline oli, et passisin kella 4-ni üleval ja magasin võimaluste piires võimalikult kaua.  Mitte, et ma oleks käinud ööklubides või pidutsenud, seda on viimase viie aasta jooksul ikka väga harva juhtunud. Ei ma lihtsalt olen enamasti vaadanud midagi arvutis, lugenud liiga kaua raamatuid või  veetnud aega  nutitelefonis.  Mitte kunagi varem  ma ei teinud sellest probleemi, aga muutes oma elustiili aina tervislikuma suunas hakkasin mõistma, et kvaliteetne uni on olulisem, kui varasemalt seda endale tunnistada julgesin.

Kuigi ilmselgelt teadsin, et uni on oluline ka varem, siis ma täielikult ignoreerisin tõsiasja, et nii kaalu langetamiseks kui lihase kasvatamiseks on vaja piisavalt pikka ja kvaliteetset und.
Kui palju und inimene vajab, on iga inimese jaoks individuaalne, aga üldiselt on seda vaja vähemalt 7 tundi ööpäevas. Ja sealjuures on veel tähtis, et oleks kindel ööpäevane rütm ehk magaksid iga päev enam vähem sama ajal. Eriti ideaalne on see, kui saaks magama enne südaööd, sest sellisel kellaajal uni aitab vereloomele ja organismi taastumisele kõige paremini kaasa.

Viimasel ajal on hakanud tervislikele eluviisidele järjest professionaalsemalt lähenema ja olen mõistnud, et ei ole piisav kui  ainult õigesti süüa ja teadlikult trenni teha, vaid vajalik on ka kvaliteetne uni.
Sa võid trennis väga palju pingutada ja süüa tihedalt ning  teadlikult , aga kui sa öösel üleval passid ja korralikult ei maga, siis läheb palju sinu poolt trennis tehtud tööst kaduma.

Selle kõrval on korralik uni vajalik selleks, et sa suudaksid järgmisel päeval olla aktiivsem ja järgida oma eesmärke. Kui sa ei ole korralikult maganud, siis on raskem end motiveerida minna õue jalutama või trenni minema. Tõenäoliselt tunned sa end uimaselt ja pigem lesiksid teleka ees.

Pildil on autoriõigused!
Jah, on tore küll unistada või lugeda poole ööni raamatut aga kaalulangetamisele või tervislikule elustiilile vähene uni teeb hoopis räige karuteene

Väsinuna on ka kergem igasugustele ebatervislikele toiduahvatlustele järele anda. Korraliku ja tervisliku toidu valmistamine nõuab pealehakkamist. Kui ma teen endale hunniku food preppe  valmis(valmistan tervisliku toidu ette valmis, et oleks järgmisel päeval tervislik toit kohe olemas), siis on suurem tõenäosus, et mul ei tekigi mõtet rämpstoitu tarbida ning eelnevalt valmistatud toit ongi lihtsam valik.

Küll aga kui ma olen uimane ja vähe maganud, siis on lihtsam food preppimisele käega lüüa ning  kui valmis preppe kohe võtta ei ole, siis on  palju lihtsam poest hunnik sushit osta, see tuimalt sisse vitsutada ja enne kui oled aru saanudki – oledki juba üle söönud.

Kiiretel päevadel valmistan omale toidud ette ära. Tihti valmistan toite mis sobib nii soojendatult kui külmalt süüa ning kokkuvõttes hoian food prep-ides nii aega, raha kui närve kokku
Lihtne food prep mis sobib nii külmalt kui soojendatult kasvõi käigu pealt söömiseks. Pildil on suitsukala, karriga hummus, keedetud tatar, muna ja kõige all on toorsalat.

Ebapiisav uni muudab inimese närviliseks ja kergemini ärrituvamaks.
Sa oled tõenäoliselt pahuram ja tühised pisiasjad nagu suvalise inimese negatiivsed kommentaarid  või muu ebaoluline võivad sind kergesti endast välja viia. Samuti võivad igasugused ärritajad tekitada sinus soovi endast toiduga lohutada või maha rahustada. Sealjuures kaldud sa tõenäoliselt sööma midagi magusat või rasvast ja sööma seda kiiresti. Ebatervislik toitumine on üsna tüüpiline stressimaandus viis. Kui tahad järjepidevalt kaalu langetada ja ennast vormis hoida, siis on oluline asjatutest stressiolukordadest hoiduda, eriti kui sa tead, et sul on kalduvus nendele ebatervisliku söömisega reageerida.

Magamatus vähendab aju töövõimet ja selle pärast on sellises olekus keerulisem oma toitumist läbi mõelda. Sa hakkad vähem mõtlema selle peale, et kas mul on seda suupistet vaja suhu panna või mitte, vaid see läheb sulle kergemini suhu. On suurem risk, et näiteks kohvikust või kioskist juhuslikult mööda jalutades haarad seal mõne maiustuse, mida sul tegelikult vaja ei ole ja mida sa tegelikult nii väga ei tahagi.
Kokkvõttes on magamatuna  hetke-emotsioone keerulisem kontrollida.

Vähene ja ebakorrapärane uni võib lüüa segamine hormoonide tasakaalu, seda eriti naistel. Häiritud hormonaaltasakaalu tulemusena võivad rasvad kergemini ladestuda, seega võib sa imestada, et kuidas sa nii kergesti juure võtad, kuigi ei söö nagu palju ja oled kehaliselt aktiivne. Väga lihtne, sa oled korralikult magamata.
Veel võib ebapiisav uni aeglustada ainevahetust ja see omakorda on põhjus, miks organism kulutab kaloreid vähem kui tavaliselt ja sa kaldud kergemini juurde võtma.

Kuna minul on päevased toidukorrad enamasti ette plaaneritud siis juhul, kui ma õigel ajal magama ei lähe, siis mul on päevane toidunorm ära söödud ja võib kõht tühjaks minna. Vähem und tähendab reeglina suuremat toidukogust ööpäeva jooksul. Seega on oluline jääda enne magama, kui kõht pärast viimast toidukorda tühjaks läheb.

Kindlasti ei jaga ma seda seisukohta, et õhtul pärast kella 6 ei tohi süüa, ma söön tavaliselt veel kell 21 – oluline on see kui palju sa endale 24 tunni jooksul toidu sisse ajad. Ma üritan korraldada asju nii, et kui päeva söögikorrad on ära söödud, siis tuleb üsna varsti hakata end magama sättima.

Selleks, et piisavalt ja kvaliteetset und saada ei piisa ainult sellest, et õigel ajal voodisse minna, vaid oluline on ka üsna kiiresti pärast seda uinuda. Olen selle juures viimasel ajal mitmeid edusamme teinud. Olen juba mõnda aega tagasi loobunud kohvi joomisest, mis on muutnud minu und palju paremaks.
Samuti üritan järjepidevalt mitte võtta telefoni voodisse kaasa. Mõnikord eksin selle vastu, aga siis üritan jälle järgmine kord seda viga mitte korrata. Pigem üritan telefoni  asemel aina tihemini voodisse raamatu kaasa võtta, olen märganud, et kui loen natuke head raamatut, siis tuleb uni kiiremini.

Kui loen natuke head raamatut, siis tuleb uni kiiremini

Jälgin pidevalt oma und  aktiivsusmonitori  abil. See on mõjunud mulle väga motiveerivalt. On väga tore näha, et olen öösel vähemalt 7 tundi korralikku und maganud. Kui aktiivusmonitor näitab, et und ei ole olnud piisavalt, siis on see mõtlemiskohaks, et mida teha järgmine õhtu paremini. Ma kaldun igasugustest võistlustest ja tulemustest sõltuvusse jääma ja mind hullult motiveerib vaadata, kui palju ma maganud olen. Kui võistlen siis võistlen iseendaga ja püüan saada parimaks versiooniks iseendast. Ja niimoodi vaikselt saan enda und paremaks.

Üks väga oluline asi, mis magama jäämist ja unekvaliteeti mõjutab on hea madrats. Et kiiresti uinuda peab madrats olema mugav. Siiski ei tohiks see olla ka liiga pehme, sest niimoodi võib hakata  hommikul selg valutama. Kvaliteetne madrats võib olla pigem kallis, aga tervis on minu jaoks prioriteet number 1, see on investeering oma unekvaliteeti ning seega ka tervisesse.

Oluline põhjus, miks me öösel ärkame ja miks uni on pinnapealne, on ebasobiv madrats. Teadlased on leidnud, et hea madratsi korral muudab inimene öö jooksul magades oma asendit 10-15 korda. Ebasobiva madratsiga muudetakse aga öösel isegi kuni 50 korda.

Hea madratsiga magab inimene rohkem sügavamat ja kvaliteetsemat und. See tähendab, et sama ajaga me puhkame paremini välja ja oleme järgmisel päeval energilisemad ja tegusamad. Kui sa magad kasvõi ainult 6 tundi sobiva madratsiga, siis võida sa ikkagi olla rohkem puhanud kui pärast 10 tundi ebasobiva madratsiga magamist. Hea madratsi leidmine ei pruugi olla lihtne aga kuna madrats on une jaoks väga oluline, siis tasub võtta aega madratsi valimiseks. Kindlasti peaks madrats olema mõõtmetelt nii sulle kui ka sinu voodiga paras.
Kuna mul on tolmuallergia, siis soovitas nahaarst mulle allergikutele sobivat madratsit.
Olen kulutanud sobiva madratsi otsimise peale päris palju aega, aga kuna paljud soovitasid mulle Napsie madratsit ja  lähemalt uurides hakkas toode mulle aina enam meeldima, siis seega ka valisin selle ning ei kahetse oma valikut. Madrats on piisavalt pehme ja piisavalt tugev  ning hoiab ja toetab keha ilma liigselt madratsisse vajumata. Memory-vaht võtab keha survepunktidelt pinge maha ja tekitab mõnusa kerge tunde.
Minu valitud Napsie madrats:
www.napsie.ee/annelemmikmadrats

Kuller tõi paar päeva pärast tellimuse tegemist madratsi konkreetselt tuppa ära, pakkisin lahti ja jätsin madratsi üle öö tasasele pinnale ehk põrandale end koguma
Uus madrats ja palju rõõmu kõigile. Varem oli meil oluliselt massiivsem vedrumadrats ja uus Napsie ei jää kuidagi sellele alla, vastupidi, isegi alguses pigem skeptilisele kaaslasele avaldas uus Napsie madrats muljet.

Napsie klienditeenindus oli samuti kiire ja asjalik ning kiiresti sain kõigile oma  küsimustele vastused ja üsna pea oli kuller juba ukse taga.
Koos madratsiga vahetasin välja ka padjad ja teki ning olen Napsie toodetest nii positiivselt vaimustuses, et  soovin koos Napsie-ga ühele oma ja Napsie aktiivse jälgijale loosimise käigus kinkida  100% naturaalsest puuvillast  Napsie teki.
Teki loosimine toimub minu Instagramis @annesmithaaslaid  ja  võitja kuulutan välja uue postitusega oma Instagrami kontol.
www.napsie.ee

Ärgem kunagi unustage, et eesmärkide poole liigutakse samm sammu haaval ehk ka unekvaliteedi parandamine on samm lähemal tervislikumale ja kvaliteetsele elule ning tervemale iseendale!
Sellised olid minu soovitused unekvaliteedi parandamiseks ning soovin kõigile tervislikku kosutavat und ning edu eesmärkide saavutamiseks!