Hirm. Vangla. Põnevus. Põgenemine!

Kes mind on Instagramis jälginud teavad, et olen suuremat sorti põgenemistubade fänn, olen paljude oma sõpradega seal käinud ning otsustasin seekord lähemalt rääkida, miks need mind paeluvad ja huvitavad.

Kõik on justkui filmis aga nii PÄRIS!

Minu jaoks on põgenemistoad aktiivne ja põnev viis meelelahutuseks. See on seltskonda ühendav ja üksteist tundma õppida võimaldav tegevus. Põgenemistoa läbimine näitab meeskonnaliikmeid iga kord uuest küljest, pakub närvikõdi ning arendab loogikat ja kastist väljas mõtlemist.

Põgenemistoad teeb eriliseks ja põnevaks tõsielupõhisus. Paned end temaatilisse olukorda, kus oled justkui õudusfilmis, mõnes krimiromaanis või keerukas olukorras arvutimängus, aga kõik on PÄRIS!
Põgenemstoas on kohati isegi lihtne reaalsus ja mäng omavahel segi ajada, sest põgenejana oled kogu protsessi vältel täielikult rollis sees. Põgenemistoa olustikule ja sissejuhatavale eelloole on lisatud eriefektid, vahel lausa pürotehnikat, kukkuvaid lagesid jms. Kõik need elemendid on täiusliku elamuse garanteerimiseks, eesmärgiks murda rutiini ja tunda midagi, mis äratab üles ja jääb päriselt meelde.

Põgenemistoas on kerge mäng ja reaalsus segamini ajada..

Põgenemistubade ajalugu ja levik

Põgenemistoad said alguse 2007 aastal Jaapanis, kus videomängust inspireerituna 23-aastane Takao Kato otsustas teha tõsielupõhise mängu. Geniaalse idee tulemuseks olidki põgenemistoad. 2016 aastaks olid põgenemistoad kogunud üle maailmset populaarsust oma autentsuse ja uue ning huvitava sisu tõttu. Ülemaailmselt tegutses selleks ajaks enam kui 3500 erinevat põgenemistuba. Eestis on täna kvaliteetsete teenusepakkujate arv 5-6 juures – neist suurim on CCCP Põgenemistoad.

Võib tõdeda, et põgenemistubade huvilise tarbija jaoks on valikuid palju. Alustades turvalistest nukumajadest, kus mõistatusi lahendada, lõpetades Pärnu vanglaga, kus ööpõgenemiste ajal aetakse mängijaid mootorsaega taga.

Bon appetit!

Ma isiklikult olen käinud enamikes Eestis pakutavates põgenemistubades ning peab tõdema, et kvaliteet erinevate firmade kui ka elamuste vahel on päris kõikuv. Kõige rohkem on mind paelunud Tallinnas ja Pärnus tegutsev CCCP Põgenemistoad, kuna toad on erinevate stiilidega ning väga läbimõeldud ning mis põhiline – põgenemistuba kolis ka Pärnu vanglasse. Oli aeg oma jalg ka Pärnu vangla ukse vahele panna ning otsisin ülesse CCCP Põgenemistubade liidri Artur Kreitsberg-i, et uurida lähemalt põgenemistubade kaadritaguse kohta.

CCCP põgenemistubade alguslugu ja Pärnu vangla

CCCP Põgenemistoad sai alguse soovist Pärnu vanglas midagi lõbusat teha. Riigi Kinnisvara AS oli 8 aastat vanglat tulutult müünud, ning põneva ajalooga 5500 ruutmeetrine pind seisis Pärnu kesklinna kõrval tühjalt. Kuigi RKAS-iga kokkuleppele ei jõutud saadi seni Pärnus Papiniidus algust tehtud. Peale esimese kahe toa avamist jõudis Pärnu vangla erakätesse ja see võimaldas tegevust koheselt vanglasse laieneda. Sealt edasi oli CCCP Põgenemistubade elu olnud üks väljakutsete ja lõbusate perioodide rada. Tuleviku visioon on kindlalt paigas ning pidevalt lihvitakse uusi ideid, et uued ja huvitavad väljakutsed tarbijateni tuua. Mida täpsemalt viimasega silmas peetakse, hoitakse veel kiivalt saladuskatte all.

Riigi Kinnisvara AS oli 8 aastat vanglat tulutult müünud, ning põneva ajalooga 5500 ruutmeetrine pind seisis Pärnu kesklinna kõrval tühjalt. Kuigi RKAS-iga kokkuleppele ei jõutud saadi seni Pärnus Papiniidus algust tehtud. Peale esimese kahe toa avamist jõudis Pärnu vangla erakätesse ja see võimaldas tegevust koheselt vanglasse laieneda. Sealt edasi oli CCCP Põgenemistubade elu olnud üks väljakutsete ja lõbusate perioodide rada. Tuleviku visioon on kindlalt paigas ning pidevalt lihvitakse uusi ideid, et uued ja huvitavad väljakutsed tarbijateni tuua. Mida täpsemalt viimasega silmas peetakse, hoitakse veel kiivalt saladuskatte all.

Kust tulevad ideed põgenemistubade teostuseks?

Kõik CCCP Põgenemistubade põgenemistoad on nende endi poolt välja mõeldud. Tegu on tugeva loometööga. Kreitsberg mainib, et mingis mõttes aitavad konkurendid, filmid, raamatud inspiratsiooni leida, aga tubasid ehitades peab lähenema protsessile loomingulisemalt, kui esmased planeeringud. Paratamatult teooria ja praktika ei ole alati sama, mistõttu peale ruumi loomist tuleb alati nurkasid lihvida. Lühidalt öeldes, käib kogu protsess katse-eksitus meetodil. Kreitsberg räägib, et õppetunde on olnud mitmeid ning toob välja, et üks universaalsemad õppetunde on kastist välja mõtlemine. Ja seda mitte tähenduseta kõnepruugi kujul, nagu mõned motivaatorid või koolitajad nõu armastavad jagada. Pigem just see, et ettevõtet ehitades tuleb igapäevaselt uusi väljakutseid ning alati ei ole meil lahendust kohe tagataskust võtta. Ta tõdeb, et kui pühendunult probleeme lahti mõtestada ja inimestelt nõu küsida, siis on tulemused positiivsed. Kuigi mõnele tundub see uskumatu, siis inimestele meeldib olla abivalmis. Ehk siis selleks, et midagi ära teha, tuleb olla pühendunud, kohati isegi jonnakas, aga samas mõista, et me ei saa ega peagi kõike ise teadma, ning abi küsimine ei ole mitte piinlik tegu vaid vajalik tegu.

Kuidas ma kunagi tänu töökohale põgenemispisiku sain

Minu üks esimesi kogemusi seoses põgenemistubadega oli aastaid tagasi koos töökollektiiviga. Ma mäletan kuidas ma olin äärmiselt üllatunud, et miks meid sellisesse kohta saadetakse. Peale koos põgenemist aga nägin töökaaslasi hoopis uuest küljest ning põgenemise pisik sai sealt ka alguse.
Sellest tulenevalt uurisin ka CCCP Põgenemistubade liidrilt, et kuidas võivad põgenemistoad olla kasulikud ettevõtetel oma töötajate meeskonnatöö vms oskuste arendamiseks.
Kreitsberg toob välja, et kuna põgenejad on kogu protsessi käigus n.ö pinge olukorras, siis annab see võimaluse hinnata töötajate pingetaluvust, ning ühtlasi proovile panna olemasoleva tiimi efektiivsust. CCCP Põgenemistoad korraldab hulgaliselt firmapidusid vanglas, ning emotsioon, millega meeskonnad lahkuvad, on alati positiivsed. Näiteks Kalev AS ja Põltsamaa Felix käisid kohal 55-liikmelise seltskonnaga. Nende tagasiside oli see, et töötajad olid peale mängu palju sõbralikumad teineteisega.

Saan ka isiklikust kogemusest tõdeda, et töökollektiiv võib ju igapäevaselt koos töötada aga koos pingeolukorrast väljapääsu otsida, lõbutseda ja teineteist aidata, viib inimesed rohkem kokku. Nii saab töökeskkonna lahedamaks ning lahedamas ja mõnusas keskkonnas on töö efektiivsus ka kõrgem.

Väljakutsuvad, huvitavad ja ka kohati ekstreemsed kogemused ühendavad seltskondi

CCCP Põgenemistoad kinkis mulle ja mu lugejatele sooduskoodi “ANNESMITH”, mis annab soodustust kõikides CCCP Põgenemistubades Tallinnas ja Pärnus!

Broneeri oma põgenemine siin:
https://pogenemistoad.ee/

Põgenemistoas näeme!

PS! Põgenemismängud sobivad ka suurepäraselt kohtingute korraldamiseks, sest on tõestatud, et üheskoos läbi elatud emotsionaalne kogemus teeb inimesi lähedasemaks! Mis oleks veel lahedam kui sõbrakuul oma kallima või lähedastega koos põgenema minna?!